Zeszyty do szkoły a wiek ucznia
Na rynku jest wiele dostępnych artykułów i przyborów szkolnych. Kanon niezbędnych i najbardziej potrzebnych przyborów szkolnych dla uczniów jest niezmienny od wielu lat. Do jednych z najważniejszych, należą zeszyty, które bezapelacyjnie świadczą o ich właścicielach. To poniekąd wizytówka każdego ucznia. Prowadzone starannie, systematycznie, czyste i bez zagięć sprawią, że z przyjemnością do nich każdy będzie zaglądał.
Wśród całej różnorodności dostępnych na rynku zeszytów są wzory w linię, kratkę czy gładkie, występujące w różnych rozmiarach. Przy zakupie zeszytów warto się zastanowić, jak obszerne notatki będą prowadzone w danym zeszycie oraz ile godzin lekcyjnych w tygodniu zajmują poszczególne przedmioty. Dlatego warto dopasować wielkość zeszytów oraz ilość stron do liczy zajęć w tygodniu oraz ilości informacji jakie będą w nich zapisywane. Zazwyczaj zeszyt do języka polskiego powinien być grubszy od tego do geografii, a matematyka prawdopodobnie pochłonie więcej miejsca niż chemia.
Zeszyty z większą ilością kartek dobrze by było, gdyby miały wzmocnione okładki bądź były znacznie twardsze od klasycznych. Dzięki temu, mamy pewność, że zeszyt posłuży nam na dłużej i nie przysporzy przykrych niespodzianek np. w postaci oderwanych kartek od okładki. Dlatego, ich rodzaj przyczynia się do komfortu użytkowania.
Oczywiście, grubość zeszytów zależna jest od etapu kształcenia. Dla najmłodszych uczniów w klasach 1-3 wystarczają zeszyty najcieńsze, 16 bądź 32 kartkowe, które są też najlżejsze. Takie zwykle sugerują nauczyciele. Dzieci na początku swojej przygody w szkole piszą wolno i niewiele. Zeszyty dla najmłodszych uczniów posiadają tzw. 3 linie które bardzo pomagają niewprawionym w stawianiu liter dzieciom. Warto też wspólnie z dzieckiem wybrać się na zakupy i pozwolić małym uczniom na samodzielny wybór. Maluchy dużą wagę przywiązują do okładek, które są kolorowe, z ulubionymi postaciami z bajek czy ukochanymi zwierzątkami.
Czym dzieci starsze, tym niestety rośnie liczba przedmiotów i ilość przerabianego materiału. W IV klasie dochodzą już nowe przedmioty, m.in. historia czy przyroda. Minimalna liczba kartek w zeszytach na tym etapie edukacji to już 32 strony. Natomiast w przypadku takich przedmiotów jak język polski czy matematyka, należy zaopatrzyć się w przynajmniej 60 kartkowe, ale w tym zakresie najczęściej nauczyciel przedstawia swoje wymagania.
W kolejnych latach, grubość zeszytów niestety rośnie do takich powyżej 90-kartek. Może to wynikać z faktu, że bardzo często jeden egzemplarz wystarcza na cały semestr, a czasem nawet na cały rok szkolny. Zeszyty z dużą ilością kartek mają dodatkowy atut w postaci miejsca, gdzie w jednym zeszycie uczniowie mogą zawrzeć całość materiału, co z pewnością ułatwi naukę.
W kolejnych etapach edukacji w szkole średniej - liceum, technikum liczba zeszytów jest w dużej mierze zależna od profilu danej klasy. Klasy o profilach humanistycznych charakteryzują się przewagą przedmiotów, gdzie ilość przestrzeni do zapisywania znacznie wzrasta. W tym przypadku, najlepszą propozycją będą większe bruliony lub kołozeszyty. Ważne, aby zeszyty z dużą ilością kartek posiadały grubą okładkę zważywszy na ich wytrzymałość. Jest to istotne i niezwykle pomocne podczas przyswajania i przypominania sobie wiedzy z poprzednich klas, w trakcie min. przygotowywań do matury.
Warto też wspomnieć o zeszytach gładkich, czystych, czyli bez jakichkolwiek kratek i linii. Te zazwyczaj przydadzą się do lekcji biologii i techniki, ale również geometrii. Sprawdzą się również jako brudnopis. Warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat pisania wstępnego wypracowań lub opracowań zadań przed wpisaniem ich do zeszytu. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych skreśleń, błędów co z pewnością zaprocentuje w oczach nauczyciela. Jeszcze jeden niestandardowy zeszyt ma formę pięciolinii i jest przeznaczony do lekcji muzyki.
Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie zeszyty wybierzemy, podstawą jest, aby wszystkie były podpisane. Ułatwi to nie tylko (zwłaszcza najmłodszym) rozpoznanie swojego zeszytu, ale także pomoże nauczycielowi przy szybszej identyfikacji zwłaszcza, jeśli zeszyt podpiszemy na okładce. Aby ułatwić sam proces pakowania, możemy też kupić zeszyty z nadrukowaną nazwą przedmiotu. Na pewno zminimalizuje to ryzyko pomyłki oraz ułatwi odnalezienie konkretnego zeszytu w plecaku.