Plecak czy tornister?
2019-07-01

Plecak czy tornister?

Z pewnością wielu z nas nie myśli jeszcze o nowym roku szkolnym…. Chcemy wreszcie odetchnąć od szkolnej rzeczywistości naszych dzieci i nie myśleć o kolejnych pracach domowych, dodatkowych zajęciach i zadaniach. Zbliżający się nowy rok szkolny jak na razie wydaje nam się odległy i póki co nie chcemy sobie zaprzątać nim głowy.

My jednak wiemy z własnego doświadczenia, że lepiej niektórymi sprawami zająć się wcześniej. A przynajmniej o nich pomyśleć i się zastanowić nam trafnym wyborem by potem być pewnym swojej decyzji i przekonanym o słuszności podjętej decyzji. Zwłaszcza jeśli te decyzje dotyczą naszych dzieci. A właściwy wybór plecaka bądź tornistra dla szkolnego debiutanta to spore wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że oczekiwania rodziców i dzieci często są zupełnie inne. Nasi milusińscy chcą by plecak/tornister był ładny, w ulubionym kolorze i najlepiej z postacią bohatera bajki którą obecnie oglądają. A jak wiemy te preferencje zmieniają się co chwila jak w kalejdoskopie. Rodzice zaś stawiają na funkcjonalność, wygodę w codziennym użytkowaniu i praktyczność. Istotne także jest to by plecak był lekki, dostosowany do wzrostu i wagi dziecka, najlepiej z wyprofilowanymi plecami które pomogą dbać o zdrowy kręgosłup naszego dziecka. Zapakowany, pełny plecak z wyposażeniem nie powinien być cięższy niż 10% wagi dziecka. Wyposażenie plecaka i ilość książek ciężko jest zredukować jednak już lżejszy plecak możemy sami wybrać. Zwykle tornistry posiadają specjalne oznakowanie, że ważą poniżej 2 kg. I na takie powinniśmy zwracać uwagę.

A to tylko część naszych wymagań i oczekiwań. Bądźmy szczerzy – wybór nie jest łatwy. Zwłaszcza dla rodziców którzy pierwszy raz posyłają swoją pociechę do szkoły i nie nabyli jeszcze w tej dziedzinie doświadczenia.

Stało się powszechne przekonanie , że tornister jest lepszym wyborem niż plecak dla przyszłego 1 klasisty. I chyba jest w tym sporo racji…. Zacznijmy od argumentów które powinny przekonać najpierw rodziców.

Tornister ma przede wszystkim usztywniane i wyprofilowane plecy które wspierają właściwą postawę dziecka i sprzyjają prostowaniu się malucha. Zaś nawet krzywo włożone książki nie będą uwierały naszego przyszłego ucznia w plecy podczas chodzenia. Oczywiście obecnie na rynku można znaleźć także wiele plecaków które także spełniają ten wymóg. Jednak tornister zdecydowanie łatwiej dopasować kształtem do sylwetki dziecka. Tył powinien ściśle przylegać do pleców dziecka a szelki powinny w łatwy sposób móc się regulować. Ważne by były one szerokie i wykonane z miękkiego i wytrzymałego materiału. Tornister nie powinien również za bardzo wystawać poza szerokość ramion naszego przyszłego ucznia. Warto także zastanowić się nad modelem który będzie posiadał dodatkowe pasy na wysokości bioder co ustabilizuje plecak i pomoże w równomiernym rozłożeniu ciężaru. Pamiętajmy, że większość ortopedów jest zdecydowanie przeciwna torbom i plecakom zakładanym na jedno ramię. Jeśli chcemy uchronić nasze dziecko przed bocznym skrzywieniem kręgosłupa takie rozwiązanie tym bardziej jest nieakceptowalne.

Powinniśmy także wsiąść pod uwagę rozmiar i rozkład komór tornistra a także jego usztywnienie co plecak niekoniecznie już nam zapewni. Wiemy, że większość 7 latków raczej ma trudności z utrzymaniem porządku a tornister z konkretną formą na pewno ułatwi i pomoże naszemu dziecku we właściwym zapakowaniu książek i późniejszym łatwym ich zlokalizowaniu. Dodatkowe wewnętrzne komory pomogą podzielić plecak na strefy np., na książki, dodatkowe przybory szkolne jak piórnik czy oddzielić miejsce na śniadaniówkę z piciem. Dlatego ważne przy wyborze tornistra jest by miał on choć dwie komory. Większą właśnie do zapakowania książek i zeszytów a kolejną na drugie śniadanie i napój. Dzięki temu nasz uczeń nie tylko nie zabrudzi książek ale będzie mu łatwiej i szybciej odnaleźć w tornistrze to, co akurat w danym momencie potrzebuje. Dodatkowym atutem z pewnością będzie boczna, zewnętrzna kieszonka na butelkę bądź bidon z piciem co w znacznym stopniu ograniczy możliwość zalania książek. Przy wyborze odpowiedniego tornistra warto się także zastanowić w jaki sposób dziecko będzie pokonywało drogę do szkoły i z powrotem do domu. Jesteśmy zdania, że niezależnie od tego czy dziecko tą drogę będzie przemierzało pieszo czy będzie dowożone samochodem, należy zwrócić uwagę na to by tornister posiadał odblaski, które zwiększą widoczność dziecka na drodze a tym samym zapewnią jego większe bezpieczeństwo.

Wytrzymałość i to z jakich materiałów jest wykonany przyszły tornister naszego malucha dla nas rodziców powinno mieć także niebagatelne znaczenie. Dlatego też tornistry powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów a jeśli jeszcze są wykonane z materiałów wodoodpornych z pewnością będzie to ich dodatkowy atut. Wiemy doskonale, że dzieci to nie tylko wymagający użytkownicy ale są także bardzo pomysłowe i z plecaków potrafią czasem korzystać na takie sposoby o których nam dorosłym nawet się nie śniło.

Bądźmy jednak szczerzy. Dla dzieci te wszystkie powyższe argumenty schodzą na dalszy plan. Dla nich głównie liczy się to czy ich pierwszy szkolny tornister jest po prostu ładny, czy będzie z motywem ulubionego bohatera z kreskówki lub ukochanego zwierzątka. Dlatego warto najpierw samemu wybrać kilka tornistrów które spełniają nasze wymogi a dopiero później dać dziecku możliwość wyboru tornistra z kilku wcześniej upatrzonych przez nas wzorów. Biorąc oczywiście pod uwagę indywidualne preferencje i zainteresowania naszego dziecka.

Pamiętajmy by to przede wszystkim dziecko było zadowolone z wyboru swojego pierwszego tornistra. Dzięki temu z pewnością pierwsze kroki w nowej, szkolnej rzeczywistości staną się przyjemniejsze. A dobry tornister to zdecydowanie podstawa szkolnej wyprawki dla dziecka rozpoczynającego edukację.

pixel