Jak wybrać plecak dla Twojego dziecka?
2020-02-02

Jak wybrać plecak dla Twojego dziecka?

Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka to kwestia niezwykle istotna, która wpływa na wygodę codziennego użytkowania oraz zdrowie pociechy. Ważne jest to, by plecak nie obciążał nadmiernie sylwetki dziecka i umożliwiał utrzymanie właściwej postawy. Warto więc wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas jego zakupu, by nie wyrządzić dziecku krzywdy. Podejmując trafną decyzję, sprawimy, że pociecha łatwiej sprosta obowiązkom szkolnym.

Odpowiednio dobrany szkolny plecak dla dzieci powinien być wygodny w noszeniu i mieć wystarczającą pojemność, by pomieścić wszystkie niezbędne przybory. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest jego ciężar oraz kształt. Plecak szkolny powinien mieć szerokie, regulowane ramiona i dobrze przylegać do pleców. W ten sposób możemy uchronić dziecko przed tak powszechnymi dzisiaj wadami postawy.

W drodze do szkoły i nie tylko

Plecaki szkolne towarzyszą dzieciom przez znaczną część dnia. Nasze pociechy wychodzą z nimi do szkoły i czasem pokonują znaczne odległości, dźwigając ciężkie książki i zeszyty. Każda zmiana lekcji i sali to również konieczność przenoszenia plecaków. Na szkole jednak się nie kończy. Dzieci zabierają ze sobą plecaki na zajęcia pozalekcyjne, wycieczki szkole, a także dodatkowe wyjścia na miasto, czy spotkania w gronie przyjaciół. Nie trudno zatem uświadomić sobie, jak ważne jest dokonanie właściwego wyboru przy jego zakupie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzic powinien przede wszystkim dopasować plecak do wieku dziecka oraz jego wzrostu. Plecak przedszkolaka czy dziecka w klasie 0 – 3 musi być zdecydowanie mniejszy od plecaka młodzieżowego. W wieku, kiedy sylwetka dziecka dopiero się kształtuje, a jego kręgosłup podatny jest na powstawanie nienaturalnych krzywizn, należy szczególnie uważać, by niepotrzebnie nie przeciążać pociechy. Niezwykle istotne jest, by plecak był lekki. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej dla dzieci do lat 13 optymalne obciążenie plecaka wynosi 10% ich masy ciała, a w przypadku starszych dzieci 15%. Dlatego warto zwrócić uwagę, by w przypadku najmłodszych dzieci waga samego plecaka oscylowała w granicach 1 kg.

Alternatywą dla noszenia ciężkich plecaków może być plecak na kółkach, a w przypadku najmłodszych tornister Bambino z usztywnioną konstrukcją. Usztywnione dno plecaka zapobiegnie jego szybkiemu uszkodzeniu, natomiast szerokie i miękkie ramiona pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar. Pamiętajmy też o tym, że plecak powinien być właściwie wyprofilowany i dobrze przylegać do pleców. Dzięki temu jego noszenie stanie się wygodniejsze, a dziecko nie będzie odczuwać dyskomfortu.

pixel