Ile powinien ważyć plecak szkolny?
2022-03-31

Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Temat wagi plecaka szkolnego wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ dotyczy zdrowia dzieci. Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może spowodować dolegliwości bólowe. Z drugiej strony pojawia się pytanie, czy można to jakoś zmienić? Przecież każdy uczeń potrzebuje różnych podręczników, zeszytów i akcesoriów. Sprawdź odpowiedzi na te ważne pytania.

 

Jaka jest dopuszczalna waga plecaka szkolnego?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zmniejszyć obciążenie plecaka warto dowiedzieć się, jaka jest jego dopuszczalna waga. Prawidłowa waga plecaka szkolnego to taka, która nie przekracza:

 • 10% masy ciała uczniów klas I-III szkoły podstawowej,
 • 15% masy ciała starszych dzieci.

Są to ważne informacje, ale pamiętaj, że warto również obserwować dziecko. Jeśli będzie cały czas skarżyć się na ciężki plecak i bóle kręgosłupa, może warto pomyśleć o zmianie (nawet, jeśli wszystko wydaje się zgodne z powyższymi wskazówkami)?

 

Jak zmniejszyć wagę plecaka szkolnego?

A co w przypadku, gdy waga plecaka nie zgadza się z zalecanymi normami? Ograniczenie liczby podręczników będzie prawdopodobnie niemożliwe (choć może jest opcja, aby Twoje dziecko zostawiało część z nich w szkolnej szafce). Na szczęście są inne sprytne sposoby na zmniejszenie obciążenia plecaka.

 1. Kupuj zeszyty wyłącznie w miękkich okładkach. Zastanów się również nad tym, czy jest możliwość, aby miały mniej kartek.
 2. Przejrzyj szkolny piórnik – być może okaże się, że jest w nim sporo niepotrzebnych akcesoriów.
 3. Sprawdź, w czym Twoje dziecko nosi drugie śniadanie i wodę. Może da się zamienić duże plastikowe pojemniki na coś mniejszego i lżejszego?
 4. Wybieraj plecaki, które są lekkie same w sobie. Czasami może okazać się, że nie tyle zeszyty i piórnik są ciężkie, ile sam plecak.

W przypadku plecaka przedszkolaka sprawa wygląda jeszcze inaczej. Problemem są tu nie podręczniki, a zabawki i inne dodatkowe przedmioty, które dziecko chce zabrać ze sobą. Dlatego w przypadku młodszej pociechy warto robić przegląd plecaka każdego dnia, przed wyjściem z domu. Prawdopodobnie z czasem Twoje dziecko już samo będzie wiedziało, co jest mu niepotrzebne.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując plecak dla dziecka?

Jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać kręgosłupa dziecka, wybierz lekki plecak. Zastanów się, czy na pewno potrzebuje tego największego – może wystarczy ten, który mniej waży?

Zwróć uwagę również na jakość wykonania. W naszej ofercie znajdziesz plecaki, które są nie tylko lekkie, ale mają dodatkowe zalety m.in.:

 • profilowane pokryte gąbką plecy,
 • szerokie i miękkie szelki.

Są to elementy, które z pozoru wydają się czymś mało istotnym, ale mają ogromne znaczenie – zarówno dla komfortu, jak i zdrowia Twojego dziecka.

Oprócz jakości wykonania zwróć uwagę na preferencje dziecka. Inaczej będzie wyglądał plecak przedszkolaka, a jeszcze inaczej ten młodzieżowy. Młodszym dzieciom oferujemy plecaki w bajecznych kolorach z dziecięcymi motywami (np. syrenką, kotkami, pieskami). Z kolei starszym uczniom polecamy młodzieżowe plecaki z dodatkowymi udogodnieniami (np. wyjściem na słuchawki).

Świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kwestie komfortu i zdrowia dziecka są również plecaki na kółkach. Dzięki nim nie musisz martwić się o kręgosłup pociechy, ponieważ nie nosi tornistra na plecach. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów. Ich kolor i wzór odpowiada różnym grupom wiekowym. Tym, co je wyróżnia, jest także:

 • wytrzymałość – nie obawiaj się, że małe kółka nie wytrzymają pod naporem ciężaru plecaka. Są nie tylko bardzo solidne, ale i łatwo się obracają. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie miało problemu z szybkim przemieszczaniem się po szkolnych korytarzach oraz po drodze z domu do szkoły.
 • pojemność – plecaki na kółkach są nie mniej pojemne niż tradycyjne. Twoje dziecko bez problemu zapakuje do nich wszystkie niezbędne podręczniki, zeszyty i szkolne akcesoria. Plecaki dostępne w naszej ofercie wyposażone są w kilka komór, kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne. Niektóre mają również dodatkową przegrodę na sprzęt elektroniczny. Dzięki temu nie ma ryzyka, że tablet, czy laptop ulegną uszkodzeniu.
 • wodoodporność – pewnie zastanawiasz się, jak sprawdzi się tego typu plecak podczas deszczowych dni. Nie musisz martwić się o to, że podręczniki, czy zeszyty ulegną zniszczeniu. Plecaki dostępne w naszej ofercie wykonane są z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów.

Temat wagi plecaka szkolnego to źródło stresu dla niejednego rodzica. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro chodzi o zdrowie dziecka. Jeśli również martwisz się o to, że Twoja pociecha nosi zbyt ciężki plecak, jest na to kilka sposobów. Po pierwsze warto przyjrzeć się temu, co do niego wkłada. Po drugie dobrze jest rozejrzeć się za wysokiej jakości plecakiem z profilowanymi plecami i miękkimi szelkami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup plecaka na kółkach, którego nie trzeba zakładać na plecy.

pixel