5 wskazówek, dzięki którym wybierzesz bezpieczny i wytrzymały tornister dla dziecka
2020-12-01

5 wskazówek, dzięki którym wybierzesz bezpieczny i wytrzymały tornister dla dziecka

Ilość podręczników, które dziecko musi ze sobą nosić już w szkole podstawowej, często przyprawia rodziców o zawrót głowy. Jak wybrać plecak dla dziecka, aby był pojemny, wytrzymały, ale także zapewniał odpowiednią stabilizację dla pleców? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

 

Sztywny i stabilny plecak dla dziecka

Sztywna konstrukcja plecaka ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że nawet źle ułożone we wnętrzu książki czy zeszyty nie spowodują, że ich krawędź będzie się wbijać w plecy dziecka. Przed wyjściem do szkoły podręczniki mogą być perfekcyjnie ułożone, ale to jak będą wyglądać już w szkole i podczas powrotu do domu, tego nie może wiedzieć żaden rodzic.

Drugą zaletą sztywnych plecaków jest ich ergonomiczny kształt. Nie deformują się i równomiernie rozkładają ciężar na plecach dziecka. Szczególnie ważne jest to w części przylegającej do pleców. Sztywne boki ułatwią także dziecku utrzymanie porządku w plecaku. Jeśli szukamy tornistra szkolnego dla chłopca, wybierajmy te wykonane z usztywnianego materiału - zachowują swój kształt niezależnie od “ładunku”. Zazwyczaj mają dwie boczne mniejsze kieszenie na podręczne przedmioty. Świetnym wyborem może być np. ergonomiczny tornister Derform w emoji. Ma jedną komorę główną i aż trzy kieszenie boczne. Wyposażony jest także w elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczny powrót ze szkoły dzieciom zimową porą. Modny wzór przypadnie do gustu każdemu chłopcu.

 

Szelki – miękkie i szerokie

Warto wybierać modele plecaków z szerokimi i miękkimi szelkami. To na nich opiera się cały ciężar zawartości plecaka. Jeśli są zbyt wąskie, mogą wbijać się dziecku w ramiona. Do tego, gdy wykonane są ze sztywnego materiału z grubym obszyciem, przy zbyt dużym nacisku mogą nawet powodować ból. Dobrze, gdy plecak wyposażony jest w bardziej rozbudowany system nośny obejmujący również pas biodrowy i pas piersiowy. Ważne jest również, aby wszystkie paski były regulowane, dzięki czemu lepiej dopasuje się je do sylwetki dziecka.

W naszym sklepie z plecakami znajdziesz wiele modeli plecaków dla dzieci i młodzieży. Ich szelki są miękkie i szerokie, doskonale dopasowane do dziecięcych ramion.

 

Plecak z wyprofilowanym stelażem

Stelaż w plecakach dla dzieci powinien być odpowiednio wyprofilowany. Ważne jest, aby na całej długości dobrze przylegał do pleców dziecka. Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy szczególną uwagę zwrócić na dolny fragment stykający się z odcinkiem lędźwiowym. Dobrze, gdy jest on nieco bardziej wystający, ale miękki.

 

Ciężar – jak najmniejszy

Duża ilość podręczników już dostatecznie dużo waży, dlatego nie warto dokładać dziecku ciężaru samego plecaka. Z tego powodu najlepiej wybierać lekkie modele wykonane z cienkiego, lecz wytrzymałego materiału. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cały ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10% masy ciała dziecka. Tylko taki ciężar jest w pełni bezpieczny dla zdrowia dziecka.

Dobrze wiemy, że często jest to trudne do osiągnięcia, dlatego w swojej ofercie mamy także plecaki na kółkach. Ich waga jest nieco większa, jednak odpowiedni stelaż z kółkami pozwala dziecku ciągnąć go po ziemi. Nie musi wkładać go na plecy. Doskonałym przykładem może być plecak na kółkach z akcesoriami firmy St. Right w urocze kocie łapki. Spodoba się on każdej dziewczynce. Oprócz plecaka w skład zestawu wchodzą także worek na buty i piórnik. Wszystkie elementy zostały ozdobione tym samym wzorem.

 

Duża ilość przegród i kieszeń

W plecakach dziecięcych musi się pomieścić naprawdę dużo rzeczy. Podręczniki i zeszyty, bidon ze śniadaniówką, strój na wf, przybory szkolne, a także drobne przedmioty, jak telefon czy klucze od domu. Nic dziwnego, że wielokrotnie zaglądając do szkolnego tornistra, można zauważyć jeden wielki bałagan. Jak temu zaradzić?

W tej sytuacji sprawdzą się plecaki z dużą ilością przegród, a także kieszeni zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzięki temu mniejsze przedmioty będzie łatwiej odnaleźć, ponieważ będą bezpiecznie zamknięte w mniejszych kieszeniach. Większa ilość komór pozwoli dziecku lepiej rozłożyć ciężar podręczników i zeszytów. W osobnej komorze może znaleźć się śniadanie. Dobrze, gdy plecak wyposażony jest w gąbkę na dnie, która dodatkowo wzmacnia spód plecaka.

Świetnym wyborem jest plecak szkolny firmy St. Right w odblaskowych kosmitów, dzięki którym dziecko będzie dobrze widoczne nawet po zmroku. Plecak ma 4 komory, 2 kieszenie zewnętrzne i 2 kieszenie wewnętrzne. Dodatkowo w przedniej kieszeni znajduje się niewielki organizer, który może zastąpić piórnik starszym dzieciom. Cała pojemność plecaka wynosi 24 litry.

Plecak jest podstawowym i najważniejszym wyposażeniem ucznia. Ważne jest, aby spełniał wysokie normy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Kilka najważniejszych cech pozwoli lepiej rozłożyć ciężar podręczników i zeszytów, dzięki czemu łatwiej będzie dziecku utrzymać prawidłową postawę ciała nawet w dniu pełnym zajęć.

pixel