4 zasady mądrego rozwiązywania konfliktów między rodzeństwem
2021-01-12

4 zasady mądrego rozwiązywania konfliktów między rodzeństwem

Twoje dzieci bezustannie się kłócą? Jeśli szukasz rozwiązania tego problemu i nie wiesz, jak zadziałać z perspektywy rodzica i jak mediować nieporozumienia między rodzeństwem, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jakie rozwiązania są najlepsze według psychologów.

 

Kłótnie rodzeństwa - czy jest się czym niepokoić?

Zanim przejdziemy do meritum, czyli sposobów na to, jak reagować, gdy dzieci zaczynają się kłócić, zastanówmy się nad samymi powodami niesnasek między rodzeństwem. Czasem maluchy czy nastolatki rywalizują w ten sposób o uwagę rodziców, czasem próbują zaznaczyć swoją niezależność, a niekiedy przyczyną awantur jest na przykład nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. Jedno jest pewne: kłótnie pomiędzy rodzeństwem są bardzo częste i stanowią naturalny element tak zwanej socjalizacji dziecka (czyli procesu jego “wchodzenia” w strukturę społeczną). To nieodłączna forma ludzkiej aktywności, o czym na pewno dobrze wiesz, jeśli sam czy sama masz rodzeństwo. Z kłótniami wiąże się paradoksalnie wiele plusów: dziecko uczy się konfrontacji, wyrażania swoich potrzeb i walki o swój komfort, dowiaduje się, jak wyznaczać innym granice, ale też przyzwyczaja się do ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje (na przykład - uderzenie młodszego brata czy siostry). Czy to oznacza, że rodzice mogą zupełnie ignorować to, co dzieje się między zwaśnionymi dziećmi? Absolutnie nie, bo zbagatelizowana agresja, która wymyka się spod kontroli, może zostawić w psychice młodego człowieka trwały ślad. Jak zatem reagować w przypadku domowych awantur? Po czyjej stronie się opowiadać i jakie wyciągać konsekwencje? Oto kilka porad, którymi dzielą się specjaliści zaprzyjaźnieni ze sklepem Modne Plecaki.

 

Poznaj przyczyny

Zanim zaczniesz “po równo” karać swoje dzieci za wszczynanie awantur lub, co gorsza, samodzielnie podejmiesz decyzję o tym, kto właściwie był prowodyrem kłótni, dowiedz się, co jest jej prawdziwą przyczyną. Nie wychodź z pozycji osoby, która wie lepiej. Mając na uwadze, że dzieci kłócą się w wielu przypadkach z powodu rywalizacji o uwagę i miłość rodziców, przyjrzyj się też sobie - czy na pewno robisz wszystko, co w Twojej mocy, żeby zapewnić dziecku poczucie akceptacji, bliskości, zrozumienia? Czy nie zdarza Ci się faworyzować któregoś z dzieci z tego powodu, że na przykład jest grzeczniejsze bądź lepiej się uczy?

 

Nie przywiązuj do kłótni dzieci nadmiernej uwagi

Ignorowanie kłótni między rodzeństwem dla świętego spokoju nie jest najlepszym pomysłem. Z drugiej jednak strony nadmierna uwaga poświęcona awanturującym się bezustannie dzieciom sprawia, że mogą one zacząć stosować sprzeczki jako świetny sposób na zdobycie uwagi rodzica. Porozmawiaj z dziećmi i poznaj ich emocje, ale nie drąż niepotrzebnie tematu.

 

Nie zawstydzaj i do niczego nie zmuszaj

Rodzice, nie wiedząc jak sobie radzić w przypadku konfliktu między rodzeństwem, często uciekają się do prostej metody: zawstydzania pociechy poprzez powoływanie się na jej wiek czy płeć. Mówienie skonfliktowanym dzieciom, że “nie wypada” im się tak zachowywać, bo “mają już 12 lat” bądź “powinny być grzecznymi dziewczynkami” sprawi tylko, że frustracja w młodym człowieku będzie rosnąć, a konflikt się zaogni. Nie tylko nie mów takich rzeczy, ale też nie zmuszaj syna czy córki do określonego zachowania, które może być niezgodne z ich potrzebami czy aktualnymi emocjami. Przykład? Nie oczekuj, że chwilę po kłótni zwaśnione rodzeństwo poda sobie rękę jak gdyby nigdy nic. Pozwól młodym ludziom przemyśleć problem w samotności i samodzielnie poczuć chęć pogodzenia się z rodzeństwem.

 

Stawiaj na mądrą mediację

Kłótnie między rodzeństwem podsycane są silną zależnością i emocjami, które wiążą dwójkę dzieci. W okresie socjalizacji młodziutkiej osoby tak bliski kontakt może sprawić, że każdy najmniejszy problem staje się sprawą postawioną na ostrzu noża. Co robić, kiedy słyszysz od dzieci, że wzajemnie się nienawidzą? Podobnie jak w przypadku dorosłych, przyda się właściwie przeprowadzona mediacja. Znajdź neutralny grunt i pozwól obu stronom na swobodną wypowiedź bez oceniania i wchodzenia sobie w zdanie. Taka dyskusja, poprowadzona przez mądrego, neutralnie nastawionego do konfliktu rodzica może zaowocować wzajemnym zrozumieniem i dostrzeżeniem perspektywy drugiej osoby. Pamiętaj, że podstawową zasadą tego rodzaju mediacji jest powstrzymanie się przed sugerowaniem skłóconym stronom rozwiązania. Zamiast brać na siebie odpowiedzialność za rozstrzygnięcie konfliktu, zadawaj dzieciom pytania, które pozwolą im samodzielnie znaleźć rozwiązanie problemu i możliwość dogadania się.

Kłótnie między rodzeństwem są czymś naturalnym - w końcu dotyczą bliskiej relacji dwójki (czy większej liczby) często bardzo różniących się od siebie ludzi. Na etapie socjalizacji, zwykle nie potrafią jeszcze radzić sobie z konfliktowymi sytuacjami. Na szczęście dzięki mądrej mediacji jesteś w stanie rozwiązać problem i sprawić, że dwie strony wzajemnie się zrozumieją.

pixel